ÇOCUK GELİŞİM UZMANIMIZ

Özge SELÇUK BOZKURT

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümünde lisans eğitimimi tamamlayıp (2003) sonrasında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim Programında yüksek lisans eğitimimi tamamlayarak bilim uzmanlığı unvanını aldım (2007).

Ankara’da bir Özel Eğitim İlköğretim Okulunda Uzman Özel Eğitimci olarak görev yaptıktan sonra bir kamu kreşinde Çocuk Gelişim Uzmanı ve sonrasında Kreş Müdürlüğü görevini yürüttüm.  Oğlum Arca’nın ailemize katılması ile “çocuk bakımı mı, kariyer mi” sorusuna, “çocuk bakımı” cevabını verip iki yıl ücretsiz izin alarak bu süreyi evde çocuğumla geçirmeye karar verdim.

Bu süreçte annelerin evde çocukları ile neler yapabileceklerine yönelik çalışmalar yürütüp, araştırma ve önerilerimi anneler ile paylaştım ve paylaşmaya devam etmekteyim.

Merkezimizde, her çocuğun farklı bir birey olduğunu kabul eden bir yaklaşımla,çocuk gelişimine yönelik çalışmalar yürütmekteyim. Çocuğunuzun gelişimine ve yaşına göre değişen ihtiyaçlara cevap vermek üzere çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanların her iki taraf adına verimli olabilmesi için ; çocuk gelişimine uygun oyun ve oyuncak seçimi ile aktiviteler, yaşa göre değişen kitap okuma yöntemleri… vb. hakkında annelerimizle görüşmeler yapmaktayım.

Babyplay’de satışta da olan beceri ve duyu gelişimini destekleyici ürünleri özenle seçmekte ve bir program dâhilinde oluşturulan oyun grubu etkinliklerini ailelerimize sunmaktayım.Çocuklarla sosyal oyuna geçiş sürecini, oyuncakların farklı yönlerini (“daha başka nasıl olabilir” sorusunun cevabı ile ) keşfetmeyi ise birlikte yapmaktayız…


Mesleki-Bilimsel Çalışmalar:

2003 - Lisans tezi: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklarda Görsel Algı Becerilerinin İncelenmesi…

2007 - Yüksek Lisans Tezi: Okul Öncesi Dönemde Öğretmenleri Tarafından Yaşıtlarına Göre Üstün ve Özel Yetenekli Olarak Aday Gösterilen Çocukların Gelişim Özelliklerinin İncelenmesi

2005- İngiltere Üstün Yetenekli Okulöncesi ve İlköğretim Dönemindeki Çocukların Eğitim Programlarının incelenmesi- AB Leonardo Da Vinci Değişim Programı (Proje Katılımcısı)

2007- WORLD COUNCIL FOR GIFTED AND TALENTED CHILDREN. 17TH BIENNIAL WORLD CONFERENCE 5-10. 08.2007, UNIVERSITY OF WARWICK, ENGLAND. Study of the Development Features of Children Nominated by Teachers in Preschool Period as Gifted and Talented in Accordance with Their Peers (Bebeklik ve Okulöncesi Dönemde Yaşıtlarına Göre Üstün ve Özel Yetenekli Olan Çocukların Gelişim Özelliklerinin İncelenmesi). (Bildiri Sunumu)

2014- Oyun Terapisi Eğitim Sertifikası : Çocuk Merkezli ve Deneyimsel Oyun Terapistliği Teorik ve Pratik Eğitim Programları..